Sirsniņmājiņa, ķemertiņš, vieta, kur delegātus nevar sūtīt un kur ķeizars pats iet kājām - tā tautā dēvē sausās tualetes. Tām durvīs ir lodziņi, kuri lielākoties ir sirds formā. Kāpēc tieši sirds?

Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā redzams, ka zemnieku sētās ateju durvīs izgrebtais lodziņš ir sirds formā. Muzeja direktora vietnieks Mārtiņš Kuplais pieļauj, ka tas nācis no kristīgās kultūras:

Latviešu sadzīvē, ja tā var teikt, viņš ienāk vēlajos viduslaikos un pirmo reizi parādās saktās ar piekariem, kurām vidū ir sirds motīvs, tā arī viņas sauc - sirdsveida saktas. Pēc tam mums nav daudz ziņu, bet 19.gs, sirds motīvs [atkal] parādās.

To var redzēt dažādos priekšmetos, piemēram, sprēslicā - tas ir dēlis, uz kura piestiprina lina kodaļu vērpjot, vai arī tautas celtniecībā, piemēram, rotājumos durvju apmalēs.

Durvju apmalēs tiek iegrieztas nevis kaut kādas, kā tagad saka, latviskās tautas zīmes, kas nav nopietni, protams, bet tiek iegriezti krusti ar noapaļotiem galiem, sirsniņas, rombi. Izplatās tie motīvi, kas mums ļoti saistās ar spēļu kārtīm, iespējams, zemnieku saimniecībā tās mums ienāca arī šādā veidā.

Semiotikas un komunikācijas pasniedzējs Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, profesors Viktors Freibergs tikmēr atradis, ka sirds formai varētu būt saistība ar diviem citiem simboliem, kurus izmantoja tualetes apzīmēšanai:

"Cik nu es atradu, un tas ir tikai absolūti pieņēmumu līmenī un to nevajag uztvert par faktu, saulaik tualetes apzīmēja vīriešiem ar Mēnesi un sievietēm ar Sauli, vai otrādi, tas nav būtiski. Viens viedoklis, ko es atradu, ka tas - sirds simbols - sapludina šos divus tēlus."

Freibergs skaidro, ka ar mīlestību tam gan saistības neesot:

Viena un tā pati zīme jau var apzīmēt daudz ko citu, dažādas nozīmes var būt. Piemēram, trījstūris uzzīmēts nozīmē vienkāršu trīstūri, bet ja es to redzu uzlīmētu uz druvīm, es secinu, ka tās ir labierīcības.

Vienota skaidrojuma, kāpēc uz atejas durvīm izgrebts sirds simbols, nav, ir tikai minējumi. Viens no tiem arī satīras žurnāla Dadzis 2007.g. augusta numurā:

Visiem zināms, ka āra tualetes /sirsniņmājas, atejas, ķemmertiņa/ durvis parasti rotā dēlī izgrebta sirsniņa. Tas tāpēc, ka šajā iestādījumā visas darbības notiek no sirds - bez meliem un viltus.