Ziedu ēšanas tradīcijas kulinārijā ir ļoti senas, to cilvēki darīja jau pirms mūsu ēras. Arī mēs ikdienā lietojam uzturā ziedus par to pat neaizdomājoties - piemēram, kaperi ir sālīti ziedu pumpuri, arī krustnagliņas ir neatvērušies ziedi, kas ir izkaltēti, tāpat arī puķkāposts ir auga zieds.

Šonedēļ Ritvars Toms Logins apkopojis 5 pavasara ziedus, kas pieejami un gardi pagatavojami ikvienam.
 


1. Augļu koku ziedi - vieni no gardākajiem ziediem, jo ir ļoti aromātiski, un to smaržu iespējams transformēt ēdienā. Piemēram, sauja plūmju ziedu jāaplej ar etiķi (der visi, Ritvars iesaka baltvīna vai ābolu etiķi), atstāt nostāvēties līdz tas nokrāsosies rozā. Tad, atverot šo burciņu ar ziediem, visa telpa smaržos kā plūmju dārzā. Šajā etiķī var marinēt produktus vai izmantot kā salātu mērces. Šos ziedus var ēst arī svaigus. Ieteicams ar augļu koku ziediem piesūcināt saldo krējumu vai pienu, kas paver bezgalīgas iespējas desertiem - saldējumi, panna cotta, musi ar ķiršu vai plūmju ziedu garšu tiešām būs debesšķīgi!

2. Pienenes var izmantot pilnībā - no saknes līdz ziedam. Pirms pieneņu ziedēšanas pavasarī var izrakt sakni, nomizot un izvārīt - tā garšos kā pētersīļa sakne, lapiņas var izmantot rukolas vietā, bet pumpurus - sālīt kā kaperus. Ziedus izmanto medus vai pieneņu sīrupa gatavošanai, savukārt, no tā var tapt kokteiļi ar pavasara garšu.

3. Svaigi ēdamie pavasara ziedi ir arī zaķskābeņu ziedi, mārpuķītes un savvaļas zirņu ziedi. Jāņem vērā, ka nedrīkst ēst veikalos pirktos ziedus, jo tie apstrādāti ar ķīmiju ilgākai ziedēšanai, tāpat arī jāpārliecinās, vai dārza ziedi nav īpaši mēsloti, neaug tuvu autoceļiem vai industriālajiem rajoniem, jo ziedi labi uzsūc piesārņojumus un izplūdes gāzes.

4. Mežrozītes - var vārīt tējas, kremus un tās zied līdz jūlijam. Mežrosīšu augļus var izmantot līdz pat oktobrim, tos marinējot vai gatavot etiķi tāpat kā no augļu koku ziediem. Īpaši garda būs arī mežrozīšu kūka.

5. Tulpes garšo līdzīgi ledus salātiem. Lieliska ideja Māmiņdienai  - pagatavot pildītu tulpi. Paņemam tulpi ar visu kātiņu, izņemam ziedkopu (tā ir rūgta) tā, lai paliek vien ziedlapiņas. Brīvajā vietā iepildām kazas sieru ar sakapātiem lakšiem, redīsiem. Pildījuma masai var pievienot arī riekstus, liek tvaicēties. Katlā vārās ūdens un tulpei tiek uzlikts tvaicējamais aparāts, process ilgst 1 minūti.  


Rubrika "Piecas garšas" ar Ritvaru Tomu Loginu ēterā dzirdama svētdienās plkst. 10.30