Raidījuma "Piecas garšas" vadītājs Ritvars Toms Logins iesaka piecas receptes Līgo svētku galdam.

 

Melnais Jāņu siers

Sieru pagatavo no 5 litriem lauku piena un 1 kilograma lauku biezpiena. Pienu silda, līdz tas sāk vārīties, burbuļot. Tad, kad piens ir sācis burbuļot, pievieno biezpienu. Biezpienu ar pienu silda un pievieno viena citrona sulu. Citrons palīdzēs masu "saraut" kunkulī. Jāsilda, līdz sāk atdalīties caurspīdīgas sūkalas, un masa ir savēlusies bumbiņā. Pēc sildīšanas biezpiena un piena masa ir jānokāš marlē. Kad biezā masa ir izkāsta, to bez sūkalām liek atpakaļ katlā. Masai katlā ir jāpievieno 3 olas, pus glāze pelnu, (kurus iegūst, sadedzinot sienu - kad siens ir sadedzis, tad pelni jāizsijā caur sietu), nedaudz sāli, ja vēlas, tad arī ķimenes. Siera masu karsē. No sākuma tas būs pelēks, to pārstāj karsēt, kad siers ir kļuvis dzeltenāks un biezāks. Pēc tam sieru atkal liek marlē, to kārtīgi nosien. Sieru marlē vai nu nopresē zem sloga, vai pakarina kokā, lai no siera izdabūtu pāri palikušās sūkalas, un tas būtu vēl biezāks. Sieru marlē tur 5 – 6 stundas, lai tas kļūst cietāks un bez sūkalām. Sieru pēc turēšanas marlē attin un no visām pusēm apber ar pelniem, lai tas būtu melns. Pelni sieram dos dūmakainu garšu.

 

Priežu zaros kūpināti jaunie kartupeļi

Nepieciešams savākt priežu zarus, skujas - labāk vairāk skuju. Uz vismaz stundu priežu zari un skujas jāiemērc ūdenī. Zarus izņem no ūdens un ietin 2- 3 kārtās folija, kurā izdur caurumus. Zarus folijā liek uz sakarsētām oglēm grilā, pāri liek restīti, uz tās liekot uzvārītus jaunos kartupeļus. Grilam uzliek vāku un kartupeļus atstāj uz 10 – 15 minūtēm. Kartupeļi būs karsti un no priežu zariem - nodūmojuši.

 

Grilēti cūkas stilbiņi ar glazūru

Cūkas stilbiņus (var arī jebkuru citu gaļu) 1-1,5 stundas apvāra, līdz tie ir mīksti. Gaļu vāra buljonā, kam pievienoti dažādi garšaugi, pipari, lauru lapas, var pievienot arī ko citu. Stilbiņus atdzesē, vārīt var arī iepriekšējā vakarā. Gaļu apgrilē uz uguns. Gaļu var glazēt ar kādu glazūru. Piemēram, novārīt pašu spiestu ābolu sulu, līdz tā kļūst biezāka, glazūrveidīga. Glazūrai var pievienot čili, timiānu, sāli, piparus.

 

Mājas alus

Novāra 4 litrus zāļu tējas. Var novārīt pelašķi – rūgtumam, kumelītes, plūškoku, mežrozītes, jebkuras sev tīkamas zāļu tējas. Tai klāt liek 600 g cukura. Tēju atdzesē līdz aptuveni 70 grādiem un tai pievieno alus raugu, kas ir nopērkams jebkurā saimniecības preču veikalā. Alu atstāj ne pārāk noslēgtās burkās. Kā arī burkai pāri var likt marli un to nostiprināt. Dzērienu atstāj uz 5 – 6 dienām. Pēc tam alu salej pudelēs, dienu atstāj istabas temperatūrā. Nākamajā dienā var baudīt dzērienu, to var uzglabāt arī ledusskapī.

 

Kumelīšu sīrups ar zemenēm

Uzvāra kumelīšu sīrupu, proporcijā 1:1 ūdens ar cukuru. Kumelītes izņem no šķidruma, kad garša ir pietiekami spēcīga. Karstu sīrupu pārlej pāri zemenēm. Ja zemenes nav pārgatavojušās, tad tās neizšķīdīs, bet būs mīkstas ar kumelīšu garšu. Šīs zemenes var ēst tāpat, kopā ar sieru, alu, kā arī ēst pie gaļas.