Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijā ir vairāk nekā 242 tūkstoši cilvēku, kuriem ir nepilsoņa pase - tas ir vairāk nekā dzīvo Daugavpilī, Jelgavā un Liepājā kopā. Šovasar savu pilsoņa pasi saņēma Latvijas Radio 4 žurnāliste Ksenija Koļesņikova, kas pilsonības iegūšanas pieredzi aprakstīja blogā Latvijas sabiedrisko mediju portālā. Kā Ksenija jūtas tagad, kad pase ir kabatā, to viņai intervijā jautāja Ieva Upīte.

"Dažreiz atceros, ka man ir pilsonība [..] un priecājos, bet nu, [tad saprotu, ka] man nav naudas, lai, piemēram, aizbrauktu uz Lielbritāniju un tuvākās vēlēšanas ir pēc gada."

LSM.lv blogā Ksenija stāstīja par katra nepilsoņa pasē rakstīto “Aliens’s passport”, kas nozīmē “svešinieks", "svešzemnieks”, un minēja, ka tas vārds vien jau izraisa identitātes krīzi.

"Jā, tāda man bija gan un es esmu dzirdējusi arī, ka citiem maniem paziņām tāda bija - tiem, kuri centās integrēties Latvijas sabiedrībā un tad saprata, ka tas, kas tu esi un tas, kas rakstīts [pasē], neiet kopā…"

"Man bija nepatīkama sajūta. Jo, man nav tādu tiesību, lai gan es esmu tāds pats pilsonis, kā visi citi. Ja mēs runājam par lojalitāti Latvijai, nedomāju, ka kādam būtu par to šaubu. Tagad pēc pases iegūšanas es joprojām jūtos kā es, es nejūtos mazāk vai vairāk piederīga, vienkārši man ir tāda sajūta, ka man ir par vienu problēmu mazāk dzīvē, teiksim tā."

LR4 žurnālistes Ksenijas Koļesņikovas un rus.lsm.lv autores Annas Štefanes pilsonības iegūšanas blogu sabiedrisko mediju portālā var lasīt gan latviešu, gan krievu, gan angļu valodā sadaļā "Ārpus ētera".