Šobrīd Latvijā brīvpusdienas apmaksā 1. līdz 4. klašu skolēniem. Valsts piešķir finansējumu pašvaldībām, lai sākumskolas bērniem būtu iespēja saņemt vismaz vienu sabalansētu, kvalitātes prasībām atbilstošu ēdienreizi dienā.

Atsevišķas pašvaldības par saviem līdzekļiem nodrošina pusdienas arī vecāko klašu skolēniem. Sākot ar  šo mācību gadu, brīvpusdienas tiek nodrošinātas visiem - 1. līdz 12. klašu skolēniem, kas mācās Rīgas izglītības iestādēs. Šis ir pirmais gads, kad brīvpusdienas Rīgā piešķir arī vidusskolēniem. Plānots, ka 2019. gadā bezmaksas ēdināšanu ieviesīs arī Rīgas bērnudārzos.

Sākot ar 2014. gada 31. augustu, valsts skolēna pusdienām terē 1 eiro un 42 centus, bet
izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija uzskata, ka šī summa ir pārāk maza, jo produktu cenas, kā arī algas ēdināšanas nozarē ir augušas. 

Neilgi pirms jaunā mācību gada, Ministru kabinets apstiprināja veselības ministrijas izstrādāto projektu, kas 1. septembrī ir stājies spēkā un tagad izglītības iestādēs vecāki varēs saviem bērniem pieprasīt veģetāras maltītes. Izglītības iestādēs, pirms veselības ministrijas jaunpieņemtā likumprojekta, veģētārās brīvpusdienas varēja saņemt tikai tad, ja bērnam ir veselības problēmas. Dažās skolās, lai tiktu pie veģetārām pusdienām nācās skolas ēdnīcā tērēt savu kabatas naudu. 

Tomēr viss nav tik vienkārši – lai panāktu bērnam veģetāro ēdienkarti skolā, vecākiem ne tikai izglītības iestādē būs jāiesniedz rakstisks iesniegums, bet svarīgi ir saskaņot  to arī ar uztura speciālistu vai dietologu, lai pārliecinātos, ka bērnam netiks nodarīts kaitējums veselībai. Vienlaikus, ieviešot jaunus noteikumus, rodas jautājumus par atbildību – kurš skolā kontrolē to, kas nonāk nonāk bērnu pusdienu šķīvī?

Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem par brīvpusdienām - raidījumā "Domnīca".