Ieslodzījumu vietās ir iespējams strādāt un nedaudz nopelnīt, var piedalīties dažādos projektos, lai socializētos un saprastu, kā cilvēks grib dzīvot turpmāk. Arī dažādas biedrības cenšas palīdzēt. Tomēr sagatavoties dzīvei brīvībā ir ļoti grūti. Internetu darba sludinājumu meklēšanai cietumā izmantot nav ļauts, arī dzīvesvietu atrast var tikai pēc soda izciešanas.

Jānis Zelčs cietumā pavadījis vairākus gadus – par nodarīto noziegumu tiesa viņam piesprieda 8 gadus un četrus mēnešus. Jāni atbrīvoja 2 gadus pirms termiņa – 2017. gada beigās.

“Pēc atbrīvošanās devos uz sociālās rehabilitācijas centru Ratnieki. Es šobrīd tur vēl esmu. Drīz jau tas gads beidzas."

Pats galvenais Jānim esot sakārtot veselību un atrast dzīvesvietu, jo “Ratniekos” var pavadīt tikai gadu.

Diemžēl, no valsts puses nav tā kā būtu... Tev vienkārši viss ir jāuzzina pašam, arī likumdošana. Labi, Ratniekos mums ir sociālais darbinieks, kas visu pastāsta un tā tālāk, bet ja cilvēks nav šādā centrā, viņam tas ir jāsaprot pašam, tad kaut kurā mirklī cilvēks ir gatavs nospļauties.

Ieslodzījumu vietu pārvaldes pārstāve Mudīte Kruvese stāsta, ka gluži tā nav, ka ieslodzītajam jādomā par nākotni vienam, tomēr bijušais ieslodzītais Jānis palīdzību juta tikai tad, kad atbrīvošanas termiņš jau strauji tuvojās.

Gadu vai pusgadu pirms iziešanas no cietuma dzīvokli vai darbu atrast nebija iespējams.

“It kā vēlas to administrācija, bet tai pašā laikā īsti tas nav iespējams. Ja nebūs tev radinieka, ja nebūs paziņas, kas tevi var teikt: ”Jā, šo cilvēku es ņemšu [darbā].” Dzīvokļa jautājumos, jā, ir iespēja, uzraksti piemēram uz dzīvokļu daļu, bet atbilde ir – kad būsi ārā reāli, tad tev pusgada laikā tiks piešķirts, ja atbilsti kārtējiem kritērijiem.”

Ko darīt dienā, kad iznāc no cietuma? Ieslodzījumu vietu pārvaldes pārstāve Kruvese uz šo jautājumu tā arī neatbild.

“Notiesātā persona pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma vietas dodas uz savu pašvaldību, kur ir viņa deklarētā dzīvesvieta vai pēdējā reģistrētā dzīvesvieta, nu tad pirmais ceļš droši vien ir uz sociālo dienestu, NVA."

Sarežģījumus darba meklēšanā skaidro NVA karjeras konsultante Ilona Kalēja:

“Internets ieslodzījumu vietās pieejams nav, atskaitot latvija.lv, likumi.lv, nu tādus portālus, kur cilvēks var iegūt sev nepieciešamo informāciju, bet internets kā tāds, kur var skatīties vakanču portālus vai kaut kādas citas lietas, tur nav pieejams, šī iespēja principā ir tikai tad, kad cilvēks jau ir iznācis ārā, atbrīvojies un tad viņš var to aktīvi sākt darīt.”

Neviena no uzrunātajām atbildīgajām personām nespēja argumentēt, kādēļ ieslodzītajiem nenodrošina iespēju meklēt darbu un dzīvesvietu pirms atbrīvošanas. Nodarbinātības valsts aģentūra saka, ka tā nav viņu kompentence. Savukārt, ieslodzījumu vietu pārvalde uzsver, ka ir daudz citu aktivitāšu, ko viņi organizē, lai cilvēki varētu veiksmīgi atsākt dzīvi brīvībā.

Bijušajam ieslodzītajam Jānim tas pagaidām nav izdevies.

_____________

Mūzika: A Life in Pictures by David Hilowitz / CC BY-NC 4.0